Борис Димовски 
Като обръщате поглед назад, виждате ли ясно какво е била българската книга за Вас?
Емоционални, трогателни спомени за българската книга. Година 1938. Бедно селце без ток, без шосе. Без радио. Но бяхме гладни за книги т. е. гладни за информация. В читалището имаше десетина оръфани книжки от Майн Рид, Ангел Каралийчев, Иван Вазов. В по-късни години се докоснах до мащабни автори с магична сила, но любовта ми към родните детски книги още ме топли.
Каква е съдбата на изящната словесност сега и каква би могла да бъде в близките и по-далечни години?
Изящната словесност ще възкръсне след смъртта на техническата революция.
Културната криза днес има причини, признаци, но и някакъв лек, който по принцип е универсален. Не убягва ли от погледа тъкмо българската специфика на този лек?
Културната криза у нас е по сценарий. Отровителите се кискат на болногледачите. Лъжедемокрацията освободи криминалните.
И ето туткава държава, туткава култура.
Тайните в една книга са много и една от най-загадъчните е майсторството на писателя. Имате ли за себе си съзнателно обяснение за всичко, което сте творил нали освен на волята творчеството е и продукт на инстинкта на художника, на неговата загадъчна и тайнствена същност, която той дешифрира с текстовете си само донякъде пред читателя?
В нашите книги няма тайнственост, няма далекобойни мисли за бъдното, интуицията е заменена от практичния разум. Българинът е тясно скроен и не впечатлява Европа. Авторите се гордеят, че са синове на народа, а нито един не възпламени изтерзаните хора.
Как си представяте България в края на следващия XXI век? Какво е за Вас Времето?
Като скапана лъжерепублика, проядена от корупция. Пазарната икономика, която ни натрапиха мафиотите, ще продължи да нанася странични поражения на болна България. Какви устои в културата? лишена от нравственост, България няма да мисли за книги, както задушеният от смог и радиация търси само газови маски.
Българите малцинство. Младите продължават да емигрират. Културата завряна в кръчмите, дискотеките, в бингозалите. Книгите слуги на компютъра. Времето е река тече неумолимо. А "два пъти в реката не можеш да влезеш" (Хераклит).
Изминалите сто години с какво най-много тежат (като създадени ценности) и ни тежат (като тегоба)?
В България XX век ще остане в културната ни история като страна, родила Вазов, Яворов, Елин Пелин, страна, изградила св. "Александър Невски", Съдебната палата и Министерство на отбраната не броя хилядите училища, читалища и черкви. И всичко това се дължи на хуления режим на царизма.
Оптимист или песимист сте за съдбата на Балканите и човечеството и защо?
Съдбата на Балканите е притежание на богатите (великите) сили. Каквото те решат. А ние ще ходим на митинги.
Между една торба злато и една вечна книга какво бихте избрал, ако трябва да избирате днес? А преди тридесет години?
Библията.
Мислите ли, че в новите времена могат да изкласят нови имена, когато пътят до читателите е труден и неясен? Опитът Ви от Вашето собствено публично утвърждаване може ли с нещо да бъде полезен днес? Как и колко лесно Ви признаха?
Новите имена ще загинат без реклама, а рекламираните звезди ще ни станат досадни и ще ги подминем. Сега телевизията и компютрите диктуват.
Борис Димовски илюстрира книгите на Радой Ралин и Марко Ганчев. Той писа своите отговори в болница, ето защо на някои от въпросите не отговори.
Благодарим му специално за жеста.