Йордан Василев
Като обръщате поглед назад, виждате ли ясно какво е била българската книга за Вас?
Постоянен фактор за формиране на личността от детинството до края.
Кои са книгите, които са Ви дали най-много, и кои са тези, от които Вие сте взел повече, отколкото сте предполагал, че е възможно?
Много са, но ще опитам да посоча поне няколко. Като ученик в отделенията - Карл Май с благородството на неговите герои. По време на прогимназията "Граф Монте Кристо" на Дюма. През гимназията много, но особено "Записките" на Захари Стоянов, поезията на Николай Лилиев. През студентските години вече професионално (като филолог) се занимавах с българската и чуждите литератури, но бих посочил книгата, която ми даде повече от очакваното "Строителите на съвременна България" от Симеон Радев. По-късно това се отнася за "Майсторът и Маргарита" на Булгаков, спомените на Стефан Попов и др.
Каква е съдбата на изящната словесност сега и каква би могла да бъде в близките и по-далечни години?
Сега авторите имат пълната свобода да пишат както и каквото искат. Дано никога вече и никъде не преживеят насилие и диктатура.
Културната криза днес има причини, признаци, но и някакъв лек, който по принцип е универсален. Не убягва ли от погледа тъкмо българската специфика на този лек?
Не смятам, че има криза на културата. Талантът и свободата са решаващи. Особен български "лек" едва ли съществува. Културата е универсална.
Тайните в една книга са много и една от най-загадъчните е майсторството на писателя. Имате ли за себе си съзнателно обяснение за всичко, което сте творил нали освен на волята творчеството е и продукт на инстинкта на художника, на неговата загадъчна и тайнствена същност, която той дешифрира с текстовете си само донякъде пред читателя?
Нямам.
Кое през годините Ви е давало най-голямо упование и надежда?
Приятелството.
Как си представяте България в края на следващия XXI век? Какво е за Вас Времето?
Като цветущо и благоденстващо кътче от световната общност. Времето ми се струва най-голямата загадка за човешкото същество.
Оптимист или песимист сте за съдбата на Балканите и човечеството и защо?
Оптимист, но с голяма боязън. Сега, през април 1999.
С коя своя особеност можете да се пошегувате публично и често ли го правите?
С моята доверчивост и наивност. Шегувам се, за да се опитам да ги преодолея.
Между една торба злато и една вечна книга какво бихте избрал, ако трябва да избирате днес? А преди тридесет години?
И преди, и сега книгата. Така ми е минал животът с книги.
Мислите ли, че в новите времена могат да изкласят нови имена, когато пътят до читателите е труден и неясен? Опитът Ви от Вашето собствено публично утвърждаване може ли с нещо да бъде полезен днес? Как и колко лесно Ви признаха?
Всяко време ражда нови таланти и те винаги бавно или бързо стигат до ръцете, които ги търсят. Живях в тежко и задушливо време. Често уволняван, без работа, камо ли признание. Интересно е, че през 1975 г. при най-голямата хайка срещу книгите за Багряна (написани заедно с жена ми, Блага) получих от познати и непознати най-искрено признание. Не бих пожелал опита на нашето поколение да се повтори от никого. Цял живот не ми разрешаваха хабилитация, получих я чак през 1990 г., когато ДС не съществуваше вече. А бях на 55 г...
Бихте ли посочил Вашата лична антология или колекция от имена, майстори на прозата, които цените най-вече от българската и световната, включително балканската литература?
Ако отговоря на този въпрос, трябва да напиша студия от десетки, а може би и стотици страници.